nawóz chelatowy

By
With
Możliwość komentowania nawóz chelatowy została wyłączona

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz z mikroelementami

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na należyte użycie nawozów w sadach jest profesjonalne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie możliwe – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew bądź też wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na bazie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednakże innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo posiadać ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.